A települési támogatásokat Farmos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2018. (VI. 27.) önkormányzati rendelete határozza meg.
A rendkívüli települési támogatás kivételével a támogatási kérelmeket a csatolt formanyomtatványon lehet benyújtani.
Települési támogatás keretében igényelhető, illetőleg biztosított ellátások:
a) eseti támogatás
b) rendkívüli települési támogatás
c) temetési támogatás
d) lakásfenntartási támogatás
e) beiskolázási támogatás
f) iskolalátogatási támogatás
h) fűtési támogatás
Eseti támogatás
Kérelemre, pénzbeli vagy természetbeni ellátás formájában eseti támogatás állapítható meg annak a Farmoson lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személynek részére, akinek a háztartásában az egy főre jutó jövedelem mértéke nem haladja meg a szociális vetítési alap 300%-át (2024-ben 85 500 Ft), egyedül élő személy esetén 400%-át (2024-ben 114 000 Ft).
Eseti támogatás adható különösen
a) a kérelem benyújtását megelőző három hónapon belül bekövetkező, előre láthatóan átmeneti jövedelemcsökkenés esetén,
b) gyógyszerköltségek, gyógyászati segédeszközök támogatásaként,
c) kórházi kezelés vagy egyéb, egészségi állapot miatt jelentkező váratlan kiadás, jövedelemkiesés esetén,
d) átmeneti létfenntartási nehézségek enyhítésére,
e) káreset miatti többletköltségek enyhítésére.
Az eseti támogatás egy évben legfeljebb két alkalommal kérhető és megítélhető maximális mértéke évi 20 000 Ft , vagy annak megfelelő értékű természetbeni ellátás.
Az eseti támogatás megállapításáról, mértékéről, illetőleg arról, hogy a segély pénzbeli vagy természetbeni ellátásként kerül megítélésre, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.
A készpénzben megállapított eseti támogatás a jogosult részére a házipénztárban kerül kifizetésre.
A természetbeni ellátásként megállapított eseti támogatás a Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézőjénél vehető át, amelyről átvételi elismervényt kell aláírnia a jogosultnak vagy meghatalmazottjának.
Rendkívüli települési támogatás
Az Önkormányzat létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő, illetőleg krízishelyzetbe került Farmoson lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek részére rendkívüli települési támogatást nyújthat.
Rendkívüli települési támogatás állapítható meg különösen
a) baleset, illetőleg betegség miatt bekövetkező tartós, vagy huzamosabb idejű egészségkárosodás esetén, a kezelési költség, illetőleg jövedelemkiesés miatti nehézségek enyhítésére
b) elemi kár bekövetkezése esetén,
c) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása érdekében,
d) nevelésbe vett gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez,
e) gyermek fogadásának előkészítéséhez.
Rendkívüli települési támogatás megállapítható kérelemre, illetőleg hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, a gyámhatóság, a Család-és Gyermekjóléti Szolgálat, a Védőnői Szolgálat vagy gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére.
A rendkívüli települési támogatásra vonatkozó kérelmet írásban kell benyújtani a a Polgármesteri Hivatalban a Képviselő-testületnek címezve.
A kérelemnek tartalmaznia kell
a) a kérelmező azonosítására szolgáló adatokat,
b) amennyiben a kérelmező nem azonos azzal, aki részére a támogatást igénylik, a támogatandó személy azonosítására szolgáló adatokat,
c) annak kifejtését, hogy milyen okból szükséges a rendkívüli települési támogatás megállapítása.
A kérelemhez csatolni kell a kérelemben foglaltak alátámasztását szolgáló rendelkezésre álló dokumentumokat.
A kérelmet a Képviselő-testület zárt ülés keretében bírálja el.
A Képviselő-testület döntésének előkészítése keretében a jegyző és a Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézője szükség szerint környezettanulmányt készíthet a kérelemmel érintett lakóhelyén.
A rendkívüli települési támogatás maximum 12 hónapra állapítható meg a képviselő-testület döntése alapján egy összegben vagy havi részletekben úgy, hogy az egy hónapra eső összeg nem haladhatja meg a szociális vetítési alap összegét (2024-ben 28 500 Ft).
A megállapított rendkívüli települési támogatást az Önkormányzat átutalással teljesíti a kérelmező részére. 100 000 Forintot meg nem haladó támogatási összeg, valamint havonkénti támogatás esetén kérelmező kérésére a kifizetés a házipénztárban is teljesíthető.
A támogatásra való jogosultság a határozatban megállapított időtartam letelte előtt megszűnik:
a) a támogatásra okot adó rendkívüli élethelyzet megszűnésével,
b) a jogosult kérelmére,
c) a jogosult halálával.
Temetési támogatás
Az Önkormányzat kérelemre temetési támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a személynek, akinek a háztartásában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 350%-át (99 750 Ft), illetőleg egyedül élőként 400 %-át (114 000 Ft), és
a) elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles,
b) tartásra köteles hozzátartozó, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.
A temetési támogatás összege a szociális vetítési alap mindenkori mértéke (2024-ben 28 500 Ft).
A temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 30 napos jogvesztő határidőn belül kell a rendelet mellékletét képező formanyomtatványon benyújtani az abban meghatározott mellékletekkel együtt.
A kérelemhez csatolni kell a temetési számlákat és az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát.
A temetési támogatásról átruházott hatáskörben a polgármester dönt.
Lakásfenntartási támogatás
A lakásfenntartási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez kérelemre nyújtott hozzájárulás, melyet azon rendszeres kiadások fedezésére nyújt az önkormányzat, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását veszélyezteti.
Lakásfenntartási támogatásra jogosult az Farmoson lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 275%-át, és vagyonnal nem rendelkezik.
A lakásfenntartási támogatás mértéke
a) a mindenkori szociális vetítési alap 30 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 200%-át.
b) a mindenkori szociális vetítési alap 25 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 225%-át.
c) a mindenkori szociális vetítési alap 20 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 250%-át.
d) a mindenkori szociális vetítési alap 15 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 275%-át.
Egy főre jutó jövedelem a szoc. vet. alap 2024-es összege alapján |
Lakásfenntartási támogatás mértéke 2024-ben |
0-57 000 Ft-ig |
8 550 Ft |
57 001-64 125 Ft |
7 125 Ft |
64 126-71 250 Ft |
5 700 Ft |
71 250-78 835 Ft |
4 275 Ft |
Beiskolázási támogatás
Az Önkormányzat kérelemre az alap-, közép- vagy felsőfokú intézmény nappali rendszerű képzésen tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező gyermekek, vagy fiatal felnőttek számára beiskolázási támogatást biztosít.
A beiskolázási támogatásra jogosult az a Farmoson lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező gyermek vagy fiatal felnőtt, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 350%-át (99 750 Ft), vagyonnal nem rendelkezik, és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre nem jogosult
A beiskolázási támogatás iránti kérelmet benyújthatja
a) 18 évet be nem töltött tanuló esetében a szülő, illetőleg törvényes képviselő,
b) 18 évet betöltött a tanuló vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező személy.
A kérelmező tárgyév során augusztus 21-ig nyújthatja be kérelmét a rendelet mellékletét képező formanyomtatványon, az abban meghatározott mellékletek becsatolásával. A határidő elmulasztása jogvesztő.
A tanulói, hallgatói jogviszonyt a tanév kezdetétől számított 30 napon belül iskolalátogatási igazolással kell utólagosan igazolni.
A beiskolázási támogatás összege tanulónként és hallgatónként 10 000 Ft .
A beiskolázási támogatás az azt megállapító határozat jogerőre emelkedését követően kerül kifizetésre a házipénztárból. Kérelemre a kifizetés átutalással is teljesíthető.
A beiskolázási támogatással kapcsolatos kérelmekről a jegyző dönt.
Iskolalátogatási támogatás
Az Önkormányzat kérelemre a középfokú oktatási intézménybe, felsőfokú oktatási intézménybe, valamint a település területéről a Matolcsy Miklós Általános Iskolába tömegközlekedési eszközzel történő eljutás támogatásaként iskolalátogatási támogatást biztosít.
Az iskolalátogatási támogatásra jogosult az a Farmoson lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, tanulmányokat folytató legfeljebb 23 éves személy, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 300% -át (85 500 Ft), és vagyonnal nem rendelkezik.
Az iskolalátogatási támogatás mértéke a tanuló által látogatott oktatási intézménybe való eljutást szolgáló tömegközlekedési eszköz diákbérletének ára.
Az iskolalátogatási támogatás maximum egy tanévre állapítható meg.
Amennyiben a tömegközlekedési eszközön alkalmazott díjszabás a jogosultsági idő alatt megváltozik, úgy a támogatás mértéke is változik.
A kérelem a tanév közben is benyújtható, de ebben az esetben is csak az adott tanév végéig válik jogosulttá a tanuló a támogatás igénybevételére.
Az iskolalátogatási támogatás iránti kérelmet benyújthatja
a) 18 évet be nem töltött tanuló esetében a szülő, illetőleg törvényes képviselő,
b) 18 évet betöltött tanuló.
A kérelmet a rendelet mellékletét képező formanyomtatványon, az abban meghatározott mellékletek becsatolásával kell benyújtani.
Amennyiben a kérelem benyújtása a tanév kezdete előtt megtörténik a tanulói, hallgatói jogviszonyt a tanév kezdetétől számított 30 napon belül iskolalátogatási igazolással kell utólagosan igazolni.
Az iskolalátogatási támogatás minden hónap 5. napjáig vehető át a házipénztárban.
Az első támogatott hónapot követően a támogatási összeg csak az előző havi bérlet leadásával egyidejűleg vehető át a kérelem benyújtására jogosult vagy meghatalmazottja által.
A jogosultság a határozatban megállapított időtartam lejárta előtt megszűnik, amennyiben
a) a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn,
b) a jogosult tanulói jogviszonya megszűnik,
c) azt a kérelem benyújtására jogosult kéri.
Az iskolalátogatási támogatással kapcsolatos kérelmekről a jegyző dönt.
Fűtési támogatás
Az Önkormányzat kérelemre fűtési támogatást biztosít meg a szociálisan rászoruló személy számára, aki a kérelemben megjelölt lakásban bejelentett lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, a háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 300 %-át (85 500 Ft), egyedül élő esetén a 350 %-át (99 750 Ft), és az igénylés évét megelőző évben nem volt jogosult szociális tűzifa támogatásra.
A fűtési támogatási kérelem az adott év április és október hónapjaiban nyújtható be.
A fűtési támogatás évi két alkalommal 10 000 Ft – 10 000 Ft, összesen 20 000 Forint összegben állapítható meg.
A fűtési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban elő személyek és háztartások számától.
Külön lakásnak kell tekinteni az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.
A fűtési támogatás megállapítása iránti kérelmet a rendelet mellékletét képező formanyomtatványon kell benyújtani az abban meghatározott mellékletek csatolásával.
A fűtési támogatás kifizetése a határozat jogerőre emelkedését követően a házipénztárban történik, de kérelemre bankszámlára történő utalással is teljesíthető.
A fűtési támogatás megállapításáról átruházott hatáskörben a polgármester dönt.